SKS Gwarek Zabrze - strona nieoficjalna

GWAREK 6:0 Raków
Ładowanie...

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

Na przełomie lat 60/70 w historii sportu , a zwłaszcza w dziedzinie piłki nożnej notowano wielkie sukcesy sportowe Klubu Sportowego "Górnik" Zabrze. Był to okres dobrej koniunktury dla górnictwa. W tym czasie bardzo wiele młodych ludzi szukało możliwości rozwoju zawodowego na śląsku.

Z inicjatywą rozbudowania i intensywniejszego szkolenia młodego narybku futbolowego dla "Górnika" wystąpił , ówczesny Minister Górnictwa i Energetyki , Jan Mitręga.

Inicjatywa ta stała się impulsem zebrania założycielskiego , którego celem było zorganizowanie nowego młodzieżowego klubu sportowego. Zebranie odbyło się dnia 12 czerwca 1974 roku w budynku Technikum Górniczego w Zabrzu. W założycielskiej konferencji uczestniczyli między innymi: dyrektor Technikum Górniczego , przedstawiciele Rady Pedagogicznej , przedstawiciel Ministerstwa Górnictwa i Energetyki . Zabrzańskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego reprezentował dyrektor Kazimierz Piechuła. Klub Sportowy "Górnik" Zabrze reprezentowany był przez pierwszego trenera – Teodora Wieczorka. Wśród zaproszonych gości obecny byli zasłużony zawodnik "Górnika" , wielokrotny reprezentant Polski , znany bramkarz i zdobywca złotego medalu olimpijskiego 1972 roku w Monachium – mgr inż. Hubert Kostka, wielokrotny mistrz polski, reprezentant kraju, Jan Kowalski, rzecznik prasowy Górnika Zabrze Jan Niesyto.

Podczas konferencji nowy klub postanowiono utworzyć w oparciu o bazę mieszkaniową internatu szkolnego i możliwości rekrutacji młodego narybku piłkarskiego spośród młodzieży Technikum Górniczego(podwaliny pierwszej szkoły sportowej o profilu piłka nożna). Na zebraniu ustalono , że SKS "Gwarek" Zabrze pozostanie pod organizacyjnym , szkoleniowym i materialnym patronatem "Górnika".

W latach 90-tych , w okresie transformacji ustrojowych w naszym kraju SKS "Gwarek" Zabrze podobnie jak wiele klubów sportowych musiał stoczyć walkę o przetrwanie na sportowej mapie Polski. Sytuację tą rozumiał ówczesny prezes SKS "Gwarek" Zabrze – mgr Antoni Zawisza. Zaczął więc starania o uzyskanie samodzielności prawnej i o pozyskanie sponsorów na działalność SKS "Gwarek" Zabrze. zabiegi te zakończyły się sukcesem . Urząd Wojewódzki w Katowicach Decyzją Nr 247/92 z dnia 2.11.1992 wpisał do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej Szkolny Klub Sportowy "Gwarek" Zabrze pod numerem 808. Dzięki staraniom zarządu klubu SKS "Gwarek" Zabrze podpisuje umowę sponsorską na działalność klubu z Fundacją Ekologiczną "Czyste Jutro" i Spółką z.o.o. "Progress" w Katowicach.

W 1998 roku dzięki staraniom zarządu klubu oraz przy znacznej pomocy ze strony władz miejskich na czele z Prezydentem miasta Zabrze Romanem Urbańczykiem pozyskano środki na dalszą działalność klubu z firmy Makro Cash Carry Poland S.A. od 2000 roku klub nie posiada sponsora strategicznego. Utrzymuje się dzięki pomocy Miasta Zabrze i wypracowanym własnym środkom. W 2003 roku zaczyna się rozbudowa bazy szkoleniowej. Dzięki staraniom władz klubu przy dużej pomocy ze strony miasta, sponsorów oraz własnych środków powstaje nowoczesny obiekt sportowy w Zabrzu-Biskupicach przy ulicy Bytomskiej 100d.

Ogólne założenia Szkolnego Klubu Sportowego Gwarek Zabrze:

• rozwijanie nawyków zdrowego stylu życia

• wychowywanie młodych chłopców na dobrych ludzi

• pomaganie dzieciom, aby były szczęśliwe poprzez sport

• łączenie  codziennych obowiązków szkolnych z karierą sportową

•   rozwój zawodników na poziomie europejskim

SKS GWAREK ZABRZEWyzwolenie Chorzów
SKS GWAREK ZABRZE 5:0 Wyzwolenie Chorzów
2012-10-13, 11:30:00

oceny zawodników »

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

SKS GWAREK ZABRZE 5:0 Wyzwolenie Chorzów
Skra Częstochowa 4:2 GKS Tychy
Piast Gliwice 0:2 Rekord B.B.
UKS Ruch Chorzów Raków Częstochowa

UKS Ruch Chorzów - SKS GWAREK ZABRZE
GKS Katowice - Piast Gliwice
Rekord B.B. - Skra Częstochowa
GKS Tychy - Wyzwolenie Chorzów

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. adriann115 8